Colne

FORMED
1996
MANAGER
Paul Weller
GROUND
NORI Stadium
TWITTER
@Colne_FC

Current Position: 10th

P W D L F A Pts
32 14 7 11 74 51 49

Current Form: 6th

P W D L F A
6 3 2 1 19 5

Last Six Matches:

Date Opponent Score
13/02/24Barnoldswick Town (H)D 3-3
09/02/24Lower Breck (A)D 0-0
03/02/24Irlam (H)L 0-1
26/01/24Ramsbottom United (H)W 4-1
13/01/24Pilkington (A)W 7-0
06/01/24AFC Liverpool (H)W 5-0

Next Six Matches:

Date Opponent K.O.
02/03/24Glossop North End (H)15:00
05/03/24FC St Helens (H)19:45
09/03/24Burscough (H)15:00
12/03/24Cheadle Town (H)19:45
16/03/24Wythenshawe (A)15:00
19/03/24Pilkington (H)19:45

Latest News:

Lucas Weaver receives Premier Division Player of the Month Award
The Colne Player was visited recently to be presented with his January 2024 award
Nigel Coates
It is with regret we have to report the death of former Colne manager Nigel Coates.
Reaction from Colne
After clinching the Premier Division title this afternoon, representatives from Colne gave their reaction to the day's events.
Colne Crowned Premier Division Champions
Congratulations to Colne, who were crowned Premier Division champions this afternoon after a 1-0 win over 1874 Northwich at the Barton Stadium.

Fixtures & Results

Date Opposition H/A K.O. Score Goalscorers
Sat 29/07/23West Didsbury & Chorlton A15:00L 0-3
Tue 01/08/23Bury H19:45L 1-3 Owen Watkinson (60)
Sat 05/08/23Glossop North End A15:00W 2-1 Lucas Weaver (6p)
Ryan Bolton (90)
  (The Emirates F.A Cup EP)
Tue 08/08/23Glossop North End A19:45W 2-1 Ellis Wallbank (73)
Lucas Weaver (81)
Sat 12/08/23Wythenshawe Town H15:00L 0-2
Tue 15/08/23Squires Gate H19:45W 4-0 Lucas Weaver (45+3)
Jake Forshaw (49)
Alex Doyle (64)
Own Goal (67)
Sat 19/08/23Brighouse Town H15:00L 1-3 Lucas Weaver (85)
  (The Emirates F.A Cup P)
Tue 22/08/23Burscough A19:45W 5-2 Owen Watkinson (14)
Lucas Weaver (15)
Owen Watkinson (31)
Lucas Weaver (47)
Malick Diakite Tanou (81)
Sat 26/08/23Newcastle Benfield H15:00L 1-3 Malick Diakite Tanou (61p)
  (The Isuzu FA Vase 1Q)
Mon 28/08/23Cheadle Town A15:00W 2-1 Lucas Weaver (12p)
Alex Doyle (74)
Sat 02/09/23Chadderton A15:00D 2-2 Lucas Weaver (24)
Lucas Weaver (48)
Tue 05/09/23Kendal Town H19:45W 2-0 Lucas Weaver (16p)
Own Goal (59)
Sat 09/09/23Irlam A15:00D 1-1 Blessing Igharo (90+3)
Tue 12/09/23Lower Breck H19:45L 0-3
Sat 16/09/23Wythenshawe H15:00L 0-1
Tue 19/09/23NelsonH19:45Postp
  (Lancashire Challenge Trophy 1)
Sat 23/09/23Bury A15:00L 1-4 Alex Doyle (29)
Tue 26/09/23PadihamH19:45Postp
Tue 26/09/23Nelson H19:45W 1-0 Teddy Lavelle (56)
  (Lancashire Challenge Trophy 1)
Sat 30/09/23Chadderton H15:00D 1-1 Jamie Edwards (24)
Tue 03/10/23Kendal Town A19:45W 4-2 Jakob Hebda (13)
Jamie Edwards (20)
James Thewlis (78)
Charles Wood (90+2)
Sat 07/10/23Squires Gate A15:00W 5-3 William Hasler-Cregg (29)
Lucas Weaver (41)
Lucas Weaver (45+2)
Charlie Frost (76)
Thomas McCann (78)
Tue 10/10/23Skelmersdale UnitedA19:45Postp
Sat 14/10/23Litherland REMYCA H15:00L 2-3 Lucas Weaver (35p)
Lucas Weaver (60)
Tue 17/10/23Barnoldswick Town H19:45L 3-4 Jakob Hebda (58p)
Thomas McCann (68)
William Hasler-Cregg (75)
  (The Macron Cup 1)
Sat 21/10/23West Didsbury & Chorlton H15:00W 2-0 Lucas Weaver (38)
Jakob Hebda (63)
Tue 24/10/23Longridge Town H19:45L 2-3 Jamie Edwards (30)
Jakob Hebda (90+9)
Sat 28/10/23Charnock Richard A15:00L 2-3 Jakob Hebda (38)
Ryan Bolton (42)
Tue 31/10/23PadihamH19:45Postp
Sat 04/11/23Prestwich Heys H15:00L 3-4 Jakob Hebda (14)
Jakob Hebda (38)
Jakob Hebda (90+4)
Sat 11/11/23Padiham A15:00D 1-1 Lucas Weaver (65p)
Tue 14/11/23WythenshaweH20:00Postp
  (Lancashire Challenge Trophy 2)
Sat 18/11/23FC Isle of ManH13:00Postp
Tue 21/11/23Skelmersdale United A20:00W 6-0 Ryan Bolton (10)
Ryan Bolton (26)
Lucas Weaver (34)
Jamie Edwards (45+2)
Lucas Weaver (50p)
Ryan Bolton (60p)
Sat 25/11/23AFC Liverpool A15:00W 4-2 Lucas Weaver (24)
Jamie Edwards (26)
Lucas Weaver (45+2p)
Lucas Weaver (85)
Tue 28/11/23Wythenshawe H20:00W 4-2 Loui Williams (63)
Blessing Igharo (80)
Lucas Weaver (84)
Own Goal (89)
  (Lancashire Challenge Trophy 2)
Sat 09/12/23PilkingtonH15:00Postp
Sat 16/12/23Padiham H13:00D 1-1 Thomas McCann (44)
Fri 22/12/23FC Isle of Man A19:30W 2-0 William Hasler-Cregg (23)
Lucas Weaver (53)
Tue 26/12/23Barnoldswick TownH15:00Postp
Sat 30/12/23Prestwich HeysA15:00Postp
Tue 02/01/24PilkingtonH19:45Postp
Sat 06/01/24AFC Liverpool H15:00W 5-0 Lucas Weaver (1)
Lucas Weaver (6)
Jamie Edwards (26)
Billy Priestley (47)
Jakob Hebda (55)
Tue 09/01/24Ramsbottom United A19:45Postp
Sat 13/01/24Pilkington A15:00W 7-0 Jamie Edwards (9)
William Hasler-Cregg (16)
Jamie Edwards (40)
Lucas Weaver (50)
Lucas Weaver (52)
Lucas Weaver (61)
Charlie Frost (76)
Sat 20/01/24Wythenshawe TownA15:00Postp
Tue 23/01/24Cheadle TownH19:45Postp
Fri 26/01/24Ramsbottom United H19:45W 4-1 Lucas Weaver (30)
Lucas Weaver (41)
Alex Doyle (63)
Lucas Weaver (75)
Wed 31/01/24FC St HelensA19:30Postp
  (Lancashire Challenge Trophy QF)
Sat 03/02/24Irlam H15:00L 0-1
Tue 06/02/24Prestwich HeysA19:45Postp
Fri 09/02/24Lower Breck A20:00D 0-0
Tue 13/02/24Barnoldswick Town H19:45D 3-3 Jakob Hebda (16)
Lucas Weaver (64p)
Alex Doyle (67)
Sat 17/02/24Ramsbottom United A15:00Aband
Tue 20/02/24FC St HelensA19:30Postp
  (Lancashire Challenge Trophy QF)
Tue 27/02/24Ramsbottom UnitedA19:45Postp
Sat 02/03/24Glossop North EndH15:00 
Tue 05/03/24FC St HelensH19:45 
  (Lancashire Challenge Trophy QF)
Sat 09/03/24BurscoughH15:00 
Tue 12/03/24Cheadle TownH19:45 
Sat 16/03/24WythenshaweA15:00 
Tue 19/03/24PilkingtonH19:45 
Sat 23/03/24Wythenshawe TownA15:00 
Wed 27/03/24FC Isle of ManH19:45 
Sat 30/03/24Prestwich HeysA15:00 
Mon 01/04/24Barnoldswick TownA15:00 
Wed 03/04/24Charnock RichardH19:45 
Sat 06/04/24Skelmersdale UnitedH15:00 
Sat 13/04/24Longridge TownA15:00 
Sat 20/04/24Litherland REMYCAA15:00 
TBCRamsbottom UnitedA 

Fixtures & Results

Date Opposition KO/Score
Sat 29/07/23West Didsbury & Chorlton (A) L 0-3
Tue 01/08/23Bury (H) L 1-3
Sat 05/08/23Glossop North End (A) W 2-1
(The Emirates F.A Cup EP)
Tue 08/08/23Glossop North End (A) W 2-1
Sat 12/08/23Wythenshawe Town (H) L 0-2
Tue 15/08/23Squires Gate (H) W 4-0
Sat 19/08/23Brighouse Town (H) L 1-3
(The Emirates F.A Cup P)
Tue 22/08/23Burscough (A) W 5-2
Sat 26/08/23Newcastle Benfield (H) L 1-3
(The Isuzu FA Vase 1Q)
Mon 28/08/23Cheadle Town (A) W 2-1
Sat 02/09/23Chadderton (A) D 2-2
Tue 05/09/23Kendal Town (H) W 2-0
Sat 09/09/23Irlam (A) D 1-1
Tue 12/09/23Lower Breck (H) L 0-3
Sat 16/09/23Wythenshawe (H) L 0-1
Tue 19/09/23Nelson (H) Postp
(Lancashire Challenge Trophy 1)
Sat 23/09/23Bury (A) L 1-4
Tue 26/09/23Padiham (H) Postp
Tue 26/09/23Nelson (H) W 1-0
(Lancashire Challenge Trophy 1)
Sat 30/09/23Chadderton (H) D 1-1
Tue 03/10/23Kendal Town (A) W 4-2
Sat 07/10/23Squires Gate (A) W 5-3
Tue 10/10/23Skelmersdale United (A) Postp
Sat 14/10/23Litherland REMYCA (H) L 2-3
Tue 17/10/23Barnoldswick Town (H) L 3-4
(The Macron Cup 1)
Sat 21/10/23West Didsbury & Chorlton (H) W 2-0
Tue 24/10/23Longridge Town (H) L 2-3
Sat 28/10/23Charnock Richard (A) L 2-3
Tue 31/10/23Padiham (H) Postp
Sat 04/11/23Prestwich Heys (H) L 3-4
Sat 11/11/23Padiham (A) D 1-1
Tue 14/11/23Wythenshawe (H) Postp
(Lancashire Challenge Trophy 2)
Sat 18/11/23FC Isle of Man (H) Postp
Tue 21/11/23Skelmersdale United (A) W 6-0
Sat 25/11/23AFC Liverpool (A) W 4-2
Tue 28/11/23Wythenshawe (H) W 4-2
(Lancashire Challenge Trophy 2)
Sat 09/12/23Pilkington (H) Postp
Sat 16/12/23Padiham (H) D 1-1
Fri 22/12/23FC Isle of Man (A) W 2-0
Tue 26/12/23Barnoldswick Town (H) Postp
Sat 30/12/23Prestwich Heys (A) Postp
Tue 02/01/24Pilkington (H) Postp
Sat 06/01/24AFC Liverpool (H) W 5-0
Tue 09/01/24Ramsbottom United (A) Postp
Sat 13/01/24Pilkington (A) W 7-0
Sat 20/01/24Wythenshawe Town (A) Postp
Tue 23/01/24Cheadle Town (H) Postp
Fri 26/01/24Ramsbottom United (H) W 4-1
Wed 31/01/24FC St Helens (A) Postp
(Lancashire Challenge Trophy QF)
Sat 03/02/24Irlam (H) L 0-1
Tue 06/02/24Prestwich Heys (A) Postp
Fri 09/02/24Lower Breck (A) D 0-0
Tue 13/02/24Barnoldswick Town (H) D 3-3
Sat 17/02/24Ramsbottom United (A) Aband
Tue 20/02/24FC St Helens (A) Postp
(Lancashire Challenge Trophy QF)
Tue 27/02/24Ramsbottom United (A) Postp
Sat 02/03/24Glossop North End (H) 15:00
Tue 05/03/24FC St Helens (H) 19:45
(Lancashire Challenge Trophy QF)
Sat 09/03/24Burscough (H) 15:00
Tue 12/03/24Cheadle Town (H) 19:45
Sat 16/03/24Wythenshawe (A) 15:00
Tue 19/03/24Pilkington (H) 19:45
Sat 23/03/24Wythenshawe Town (A) 15:00
Wed 27/03/24FC Isle of Man (H) 19:45
Sat 30/03/24Prestwich Heys (A) 15:00
Mon 01/04/24Barnoldswick Town (A) 15:00
Wed 03/04/24Charnock Richard (H) 19:45
Sat 06/04/24Skelmersdale United (H) 15:00
Sat 13/04/24Longridge Town (A) 15:00
Sat 20/04/24Litherland REMYCA (A) 15:00
TBCRamsbottom United (A)

Squad Members

Player Name Appearances Goals Reds Yellows Mom
Zain Ahmed0+10000
Shakil Ali10000
Ryan Bolton24+25044
Cuan Bradley00000
Jack Burrows30+30092
Mohammed Butt2+10000
Gabriel Cole200111
Rory Cormack00000
Alex Doyle29+25143
Matthew Eddleston0+10000
Jamie Edwards29+28121
Jude Entwistle0+30000
Richard Ayotunde Fola-Taiwo10000
Charlie Frost0+92010
Thomas Goodwin70000
William Hasler-Cregg31+23122
Jakob Hebda16+410004
Mateusz Kardacz25+40043
Bradley Knox4+50030
George Lewin00000
Thomas McCann13+53010
Charles Monks130001
Billy Priestley181061
James Thewlis4+191000
Owen Watkinson21+23123
Lucas Weaver30+333075
Loui Williams2+51000
Harry Winstanley27+10022
Charles Wood3+31000

Former Squad Members

Player Name Appearances Goals Reds Yellows Mom
Harry Allen180010
Yacin Amarzou0+20010
Jordao Da Costa1+30010
Bruno Da Silva10000
Finley Devenney60020
Malick Diakite Tanou2+52000
Craig Ellison10000
Jake Forshaw6+31000
Blessing Igharo2+142010
Teddy Lavelle9+21020
Sam Lloyd24+20020
Samuel Pickles2+80010
Ciaran Summers10010
Ellis Wallbank16+21000

Staff Members

Name
Stuart Cross Coach
John Dawson Physio
Gerald Harrison Coach
Geoffrey McDougle Coach
Vincent Overson Coach
Steven Petty Coach
Maddison Stephenson Physio
Paul Weller Manager

Squad Members

Player Name Apps Goals
Zain Ahmed0+10
Shakil Ali10
Ryan Bolton24+25
Cuan Bradley24+25
Jack Burrows30+30
Mohammed Butt2+10
Gabriel Cole200
Rory Cormack200
Alex Doyle29+25
Matthew Eddleston (GK)0+10
Jamie Edwards29+28
Jude Entwistle0+30
Richard Ayotunde Fola-Taiwo10
Charlie Frost0+92
Thomas Goodwin (GK)70
William Hasler-Cregg31+23
Jakob Hebda16+410
Mateusz Kardacz25+40
Bradley Knox4+50
George Lewin4+50
Thomas McCann13+53
Charles Monks (GK)130
Billy Priestley181
James Thewlis4+191
Owen Watkinson21+23
Lucas Weaver30+333
Loui Williams2+51
Harry Winstanley27+10
Charles Wood3+31

Former Squad Members

Player Name Apps Goals
Harry Allen (GK)180
Yacin Amarzou0+20
Jordao Da Costa1+30
Bruno Da Silva (GK)10
Finley Devenney60
Malick Diakite Tanou2+52
Craig Ellison (GK)10
Jake Forshaw6+31
Blessing Igharo2+142
Teddy Lavelle9+21
Sam Lloyd24+20
Samuel Pickles2+80
Ciaran Summers10
Ellis Wallbank16+21

Staff Members

Name
Stuart Cross Coach
John Dawson Physio
Gerald Harrison Coach
Geoffrey McDougle Coach
Vincent Overson Coach
Steven Petty Coach
Maddison Stephenson Physio
Paul Weller Manager

Matchday Information

Ground: NORI Stadium

Address: Holt House Stadium, Harrison Drive, Colne

Postcode: BB8 9SL

Telephone: 01282 862545


Midweek Night: Tuesday

2023/24 Admission Prices: Adults £7 / Concessions £5 / Under 16 £1 / Under 12 Free

Programme Price: £3

Directions: Follow M65 to end of motorway. Turn left and follow signs for Skipton and Keighley, continue to roundabout, take 1st left up Harrison Drive, across small roundabout, follow road to ground.


Nearest Railway: Colne

Nearest Bus Route to Ground:

Parking Facilities:

Ground Facilities: On match days, the club operates two bars, one side the club house and one outside next to the Reds Cafe. Cash and card are accepted at both bars and the reds cafe.

Additional Visitor Information:

Club Information

Legal Entity: Unincorporated


Ground: NORI Stadium

Address: Holt House Stadium, Harrison Drive, Colne

Postcode: BB8 9SL

Telephone: 01282 862545


Website: http://www.colnefootballclub.com/

Twitter: @Colne_FC


Registered Colours: Red Shirts, Red Shorts, Red Stockings

Registered Goalkeeper Colours: Green Shirt, Green Shorts, Green Stockings

Alternative Colours: Yellow Shirts, Grey Shorts, Grey Stockings

Alternative Goalkeeper Colours: Orange Shirt, Orange Shorts, Orange Stockings


Secretary: Joe Cooney

Chairman: Glenn Stock / Darren Harrison

Manager: Paul Weller

Programme Editor: Ben Metcalfe

Committee / Directors: Glenn Stock, Darren Harrison, Janette Harries, Ben Metcalfe, Jan Dickinson, Karen Clark, Richard Harries, Jason Govindji-Bruce, Nick Peacock


County Affiliation: Lancashire FA

Year Formed: 1996

Record Attendance: 1,742 v. Sudbury (F.A. Vase) 2004

Previous Leagues:

None

Honours:

BEP Cup Winners 1996-97
NWCFL Division Two Champions 2003-04
NWCFL Second Division Trophy Winners 2003-04
NWCFL Reserve Division Cup Winners 2004-05
NWCFL Reserve Division Trophy Winners 2004-05

Our Sponsors & Partners

Our Sponsors & Partners